bootsnipp

Feqiyê Teyran

Görüntülenme: 1494

 
Feqiyê Teyran
Doğum 1590
Van
Ölüm 1660
Hizan
Takma adlar Mihê, Feqiyê Gerok
Meslek Şair, yazar
Milliyet Kürt
Dönem 16. - 17. yüzyıl
Tür Destan, Masal
Edebî akım Kürt Edebiyatı
 
Feqîyê Teyran veya Fakî-yi Tayran (d.1590 Hakkâri - ö.1660 Hizan), asıl adı Muhammed olan Kürt şair, masal ve destan yazarı.[1] En önemli eseri Hespê Reş'tir (Kara At). Bu eser 1965’te Moskova’da Kürtçe-Rusça olarak yayınlandı.[2][3]
 
Hayatı
Döneminde Van Eyaleti'ne bağlı Müküs'de (şimdilerde Van'a bağlı Bahçesaray ilçesi) doğdu  Medrese eğitimi alan Teyran'a Feqîyê ismi, ilimden/talebe kelimesinden; Teyr/kuş ise (Mantık et-Tayr) adlı eserden gelir. Bu, Ferîdüddîn-i Attâr’ın çokça bilinen eseridir. Anlamı; “Kuşların konuşması”dır.En çok bilinen ismi Feqiyê Teyra(n) olmakla beraber şiirlerinde; Feqê Têra, Feqîyê Gerok, Meksî, Xoce, Mîr Mihê, Mîm û Hê gibi isimler kullandığı saptanmıştır.
 
 
Yaşar Kemal'in "Karıncanın Su İçtiği" isimli romanın sekizinci bölümünde masalsı bir şekilde Feqiyê Teyran anlatılmaktadır.
 
İlahi sevgi, aşk ile gerçek sevgiyi, aşkı beraber işlemiştir. Bunun yanı sıra konu yönünden çok zengindir. Allah, din, peygamberler gibi inançla, Kürt şairleriyle, toplumsal ve tarihi olaylarla, aşk, doğa ve tasavvufla ilgili yazmıştır. Çok güçlü olan edebi dili bile sade ve anlaşılırdır.
En karmaşık konu bile billurlaşmıştır ellerinde. Dili halkın diline yakındır. Halkın gündelik dilini edebi dile ustaca ve anlaşılır bir biçimde yapıtlarında kullanmıştır. Bu yönüyle de halk tarafından bilinmiş, yapıtları çok kolay olarak halk arasında yaygınlaşmıştır. Dilden dile akarak günümüze kadar gelmiştir.
 
 
Kürt Tasavvufi Halk Edebiyatının ilk temsilcilerindendir. Feqiyê Teyran; Aşkın ve sevginin şairi olarak da anılmaktadır.
 
 
Arapça ve Farsça dillerini, edebiyatını çok iyi bilmesine karşın o özellikle tüm yapıtlarını Kürtçe yazmıştır. Kürt edebiyatında önemli bir şair, masal ve destan yazarı olan Feqiyê Teyran Kürt edebiyatına birçok yapıt armağan etmiştir.
 
Eserleri
Qewlê Hespê Reş (Siyah Atın Hikâyesi)
Şêxê Senan (Senan Şeyhi)
Qiseya Bersiyayî (Bersiyay'ın Öyküsü)
Ey Avê Av
Xan Dimdim
Bersîsê 'Abid
Sîseban
Ay DilberêŞiir Yazarı: Feqiyê Teyran


Toplam 1 dan 1 Şiir

Sr No. Şiir Başlığı: Değerlendirme
1 Feqîyê Teyran - Çîya Anî Li Deştê...


Şiir Sözleri

Şairler

Şiirler

Aşk Şiirleri

Sevgi Siirleri

Şiir Kitap

ünlü Şairler