bootsnipp

Ferhad Merde

Görüntülenme: 5439

Ferhad Merde Kimdir ( Hayatı )
Şarkı sözü ve oyun yazan, müzik ve tiyatro yapan Ferhad Merdê, vakit bulduğunda ise Maxmur’un tozlu yollarında yalın ayaklı çocuklarla beraber oyun oynuyor, sanat çalışması yürütüyor.

Ferhad Merdê (Dîno), 1970 yılında Güneybatı Kürdistan’ın Qamişlo kentinde onbir çocuklu Merdê ailesinin son bireyi olarak dünyaya gözlerini açar. Küçük yaşlarda gittiği düğünlerde sazbendlerin en büyük hayranı olur. Onlar gibi çalıp, onlar gibi oynamak istediğini belirtiyor. Merdê’nin en büyük hayali, Mitrib (Roman) dediği insanların gezginci dünyasında yaşamaktır. Merdê, yazım dünyasına, henüz çocuk yaştayken aşık olduğu bir kıza yazdığı şiirlerle adım atar. İlk aşkına yazdığı şiirleri ilerde büyük aşkı olacak olan Kürdistan’a yazacağını bilmeden büyür Ferhad Merdê.

Çocukluğu ve gençliğinde Suriye devletinin Kürtler’e uyguladığı baskı ve işkencelerden fazlasıyla nasibini alır. Dîno (Deli) isminin de, çocukluğundan beri her türlü haksızlığa karşı tepkisini ortaya koyduğu için insanlar tarafından verildiğini belirtiyor. „Hiç tanımadığım insanlar için bile kavga ediyordum“ diyen Merdê’nin haksızlığa karşı olan arayışı 1992 yılında Kürt Özgürlük Mücadelesi ile tanışmasıyla zirveleşir.

Ninova’dan Maxmur’a...

Merdê’nin sanat çalışmaları, Türk devletinin koruculuk dayatmasını kabul etmeyerek, Güney Kürdistan’a göçen Botan köylülerinin yerleştiği Ninova kampında başlar. Ninova kampında Koma Penaber müzik grubunu kurar. Ninova’dan itibaren Kuzey Kürdistanlı mültecilerin dramına da tanıklık eder. İkinci durak Nehdarê mülteci kampıdır. Yol boyunca onlarca insanın ölümüne tanık olan Merdê, uzun bir yolculuktan sonra Maxmur’a gelen kafilenin ilk yolcularındandır aynı zamanda. Geldikleri yerde yaşam adına bir şey yoktur. Akrep ve çiyan yuvasıdır. Naylon çadırlarda yaşamlarını sürdürdükleri Maxmur mülteci kampında iki haftada 84 çocuk ve 15 yaşlı insanın ölümüne tanıklık eder Ferhad Merdê. Tüm zorluklara rağmen Merdê, burada da kültürel çalışmaları örgütlemeye başlar. Kampın kültürel ve sanatsal çalışmalarının bir çatı altında örgütlendirilmesi için NÇHM (Navenda Çand û Hunera Maxmur) kurulur. Koma Penaber’in yanı sıra Botan şarkılarının gün yüzüne çıkması için Dîwana Dengbêja grubunu kurma çalışmaları yürütür. Kırık bir sazla başlattıkları kültürel çalışmalar; bugün müzik, folklor, resim, sinema ve tiyatro dallarında ikiyüz insanla yürütülüyor.

ALINTIDIR.. https:// ferhadmerde.blogspot. com/p/ferhad-kiye.html
Şiir Yazarı: Ferhad Merde


Toplam 0 dan 0 Şiir

Sanırım! Yanlış bir şey oldu

Sanki bu şair için hiç şiir yokmuş gibi görünüyor.Şiir Sözleri

Şairler

Şiirler

Aşk Şiirleri

Sevgi Siirleri

Şiir Kitap

ünlü Şairler